Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
27.06.2025

25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju

Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi

Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?

 

Waga zrównoważonego rozwoju w budowaniu konkurencyjności.

 

Żyjemy w wyjątkowych czasach. Wyzwań nie brakuje - zarówno tych związanych ze zmianą klimatu, jak i tych związanych ze zmianą społeczną. To wszystko sprawia, że dzisiaj zrównoważony rozwój to nie tylko kwestia unijnych dyrektyw czy narzucanych dyrektyw ale to przede wszystkim nasza odpowiedzialność. Forum Odpowiedzialnego Biznesu (FOB) świetnie wpisuje siew te idee. My, jako Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej, staramy się zrobić wszystko, by przedsiębiorcy mogli rozwijać swoje skrzydła jak najszerzej. Mottem naszej prezydencji jest hasło „Bezpieczeństwo, Europo!”. Nie ma bezpieczeństwa bez konkurencyjności a konkurencyjność możemy zbudować wtedy, kiedy tworzymy odpowiednie warunki do rozwoju.

 

 

Doświadczenia zagraniczne.

 

W tym roku Forum Odpowiedzialnego Biznesu obchodzi swój jubileusz 25-lecia istnienia a konferencja stała się okazją do nakreślenia współczesnego obrazu zrównoważonego rozwoju w biznesie i jego dla wzmacniania konkurencyjności polskich firm. A także do merytorycznego dialogu, wspólnego poszukiwania odpowiedzi na kluczowe pytania o przyszłość odpowiedzialnego biznesu i wymiany doświadczeń. Ekspercką wiedzą dzielili się z uczestnikami konferencji specjaliści i specjalistki z zakresu ESG i zrównoważonego rozwoju, w tym również przedstawiciele międzynarodowych organizacji współpracujących z Forum. Zakres ESG (Environmental, Social, and Governance) obejmuje trzy kluczowe obszary: środowiskowy (Environmental), społeczny (Social) i zarządczy (Governance). Są to kryteria, które firmy i inwestorzy oceniają w kontekście zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu. Tymczasem, jak pokazują wyniki badana Grant Thornton i PwC Polska, 80 procent polskich firm nie ma strategii zrównoważonego rozwoju a zaledwie 19 procent jest gotowe do raportowania zgodnie z wymogami dyrektywy CSRD (Dyrektywa CSRD, czyli Corporate Sustainability Reporting Directive, to unijny akt prawny dotyczący sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ma na celu rozszerzenie i ujednolicenie obowiązków raportowania dla przedsiębiorstw, w tym kwestii środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego). Co więcej, 78 procent firm nie określiło ryzyk związanych z obszarem ESG w swoich łańcuchach dostaw a 45 procent menedżerów nie wie, od kiedy musi raportować. Wizja przyszłości i konieczne działania to systematyczne wdrażanie agendy równoważonego rozwoju w Polsce.

 

Zrównoważony rozwój: to się opłaca.

 

Z perspektywy banków zrównoważony rozwój z finansowanych inwestycji „to nie jest coś, co powinno się robić patrząc tylko w kategoriach etycznych i moralnych; to jest rzecz biznesowa i się opłaca”. Problem polega na tym, że ludzie o tym nie wiedzą. Dlatego wyzwaniem jest dotarcie do przedsiębiorców i pokazanie im na podstawie różnych przykładów, że zrównoważony rozwój czy ESG łączą się z efektywnością i opłacalnością biznesu. Patrząc z perspektywy CFO (CFO to skrót od angielskiego terminu Chief Financial Officer, który po polsku oznacza dyrektora finansowego. Jest to osoba odpowiedzialna za zarządzanie finansami w organizacji, w tym planowanie finansowe, analizę ryzyka, budżetowanie, kontrolę finansową i raportowanie) przyjmuję optykę rynków, które poszukują jak największego zwrotu ze swojej inwestycji ale mierzą go w relacji do ryzyka. A działania ESG zarówno wspomagają zwrot, bo są opłacalne, jak i zdecydowanie obniżają element ryzyka. Najważniejsze jest, żeby cała firma - zarówno menedżerowie jak i zwykli pracownicy - rozumieli, że jeśli działania biznesowe będą dobrze zaprojektowane, to niejako przy okazji realizacji celów biznesowych zostaną osiągnięte także cele ESG. Skoro równoważony biznes się opłaca a ludzie o tym nie wiedzą to może jest coś nie tak z komunikacją. Zmienić się to może gdy firmy zaczną mówić nie tylko o efektach ale także o procesie dochodzenia do rozwiązań w kontekście ESG, bo jest to bardzo intersujące z punktu widzenia komunikacji. Bowiem inwestorzy i konsumenci nie oczekują, że firmy już dziś będą zeroemisyjne ale chcą usłyszeć, na jakim są etapie, co zrobiły i jak to mierzą. Warto również mówić o tym, co się nie udało, bo to dodaje firmom wiarygodności. Bardzo ważny aspekt równoważnego rozwoju w firmach - to rola doradców, którzy „przede wszystkim edukują”. Chociażby w tej kwestii, że myślenie biznesowe w firmach powinno obejmować analizy wszystkich procesów, także procesów ESG, które są niezbędne do tego, dobrze się przygotować do strategicznego zarządzania firmą. Jest to tak odpowiedzialna rola, że zawód doradcy ESG powinien być regulowany. ESG nie ma być „obok biznesu” - ESG ma wejść w całą działalność firmy oraz musi się zmienić kolejność zadań, najpierw firmy powinny zidentyfikować ryzyka związane z ESG i to do nich dostosowywać strategie.

 

Odpowiedzialny biznes: dobre praktyki.

 

Dobre praktyki zgłaszają duże firmy aż 75 procent zgłoszeń pochodziło właśnie od nich ale małe i średnie przedsiębiorstwa również coraz chętniej zajmują się kwestiami z zakresu ESG. W sumie zatrudniają ponad 847 tysięcy osób, co stanowi prawie 5 procent wszystkich pracujących w Polsce. Co ciekawie, 84 procent firm uwzględnionych w tegorocznej edycji zadeklarowało posiadanie strategii ESG lub zrównoważonego rozwoju. Co druga organizacja, bo według wskazań 54 procent, już teraz publikuje raport ESG, niefinansowy lub zintegrowany - niezależnie od formalnego obowiązku. Zgodnie z unijną dyrektywą CSRD, 78 procent firm biorących udział w zestawieniu będzie objętych obowiązkiem raportowania w najbliższych latach. Warto jednak podkreślić, że nawet wśród firm, których ten obowiązek nie dotyczy, aż 72 procent zadeklarowało działania związane z raportowaniem danych ESG dobrowolnie.

 

W jakich obszarach biznes działa najczęściej?

 

Zgłoszone działania zostały przyporządkowane do 7 obszarów zgodnych z normą ISO 26000, czyli międzynarodowym standardem wyznaczającym kierunki odpowiedzialności społecznej organizacji. Najwięcej praktyk dotyczyło zaangażowania społecznego i rozwoju społeczności lokalnych - 396, warunków pracy - 228 i środowiska - 206. Z kolei najmniej wskazano w obszarach: zagadnień konsumenckich - 55, praw człowieka - 32, ładu organizacyjnego - 23 oraz uczciwych praktyk operacyjnych - 16. Praktyki można było przypisać również do konkretnych ESRS, tj. Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważanego Rozwoju, obowiązujących duże firny w UE w ramach dyrektywy CSRD, czyli pracownicy właśni - 227. Najczęściej pojawiały się działania zgodne z ESRS S1. Warto jednak zaznaczyć, zdecydowana większość, bo aż 527 praktyk, nie została przypisana do żadnego ze standardów. W kontekście Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ najczęściej zgłaszano działania wpierające: cel 12: Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja - 119 praktyk, cel 3: Dobre zdrowie i jakość życia - 87 praktyk, cel 8: Wzrost gospodarczy i godna praca - 84 praktyki. Polska podobnie jak reszta krajów ONZ zobowiązała się do realizacji założeń wyszczególnionych w kontekście zrównoważonego rozwoju. Zarówno na szczeblu rządowym, jak i samorządowym oraz jednostkowym podjęła się włączenia 17 celów zrównoważonego rozwoju do krajowej polityki rozwoju, tworzenia struktury instytucjonalnej, a także zapewnienia monitorowania postępów realizacji.

 

 

Źródło: https://www.rp.pl/biznes-odpowiedzialny-w-polsce/art42539101-25-lat-dzialan-na-rzecz-zrownowazonego-rozwoju