Bez inspiracji nie ma innowacji. Bez innowacji nie ma inwestycji. Bez inwestycji nie ma inspiracji. Trzy słowa. Trzy idee. Trzy bóstwa… rozpędzonego do granic możliwości świata najnowocześniejszych technologii. Dokąd nas zaprowadzą? Nad przepaść, gdzie od katastrofy dzielić nas będzie tylko jeden krok, czy może ku świetlanej przyszłości, do świata technologii jakiego jeszcze nie znamy. Inspiracje. Innowacje. Inwestycje. Mimo wszystko to jednak dzięki nim toczy się - raz wolniej, raz szybciej - koło naszych dziejów. To one niosą nas od tysiącleci i oby wiodły nas przez kolejne miliony lat. Gdyby bowiem któregoś z nich zabrakło, gdyby powstała wyrwa w tym „świętym” kręgu”, skończy się świat jaki znamy, a ludzkość przejdzie do historii. I o tej triadzie życia, świecie najnowocześniejszych technologii rozmawiać będziemy 13 czerwca, oczywiście w doborowym gronie ekspertów, podczas 23. Forum Przedsiębiorców Małopolski „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”.
Klucz czy wytrych? Brama czy furtka?
Wewnętrzy impuls, kreacja, śmiała wizja, imperatyw, nowy początek, a może natchnienie do przebudowy otoczenia. Inspiracje są kluczem, czy raczej wytrychem, do świata najnowocześniejszych technologii? Do szerokiej otwartej bramy dla wszystkich czy tylko furtki dostępniej dla nielicznych. Wybrańców. Może dzięki inspiracji odkryjemy świat pełen tajemnic, skomplikowanych kodów, automatów, robotów, intralogistyki, silnej sztucznej inteligencji, nie do końca wyobrażalnej jeszcze rewolucji przemysłowej, którą niesie z sobą hasło przemysłu 4.0, 5.0... Wielkie, średnie i drobne. Kreatywne, imitujące oraz pozorne. Wiązane i izolowane. Sprzężone i niesprzężone. Proekologiczne, obojętne i naruszające równowagę ekologiczną. Innowacje, bo o nich to mowa, również mogą prowadzić nas do stworzenia zupełnie nowego produktu, technologii, rynku zbytu… We współczesnym świecie uchodzą za klucz do sukcesu, świętego graala inwestycji, zysków, rozwoju, wzrostu wartości. By jednak wejść na tę ścieżkę, podjąć innowacyjne wyzwanie zawsze na początku, nawet nieuświadomionym, musi być inspiracja, myśl, idea. Czy jednak, w oparciu o istniejące, znane nam technologie informatyczne i komunikacyjne oraz stan ludzkiej świadomości, możemy już myśleć o nowym, wspaniałym świecie, bez trosk, problemów, wojen? O tym także będą rozmowy podczas eksperckiego Forum Przedsiębiorców Małopolski.
Małopolskie szanse i wyzwania.
Świat pędzi. I my od niego nie odstajemy. Małopolanie są kreatywni, zdolni, potrafią stawić czoła wyzwaniom jakie niesie globalizacja. Mimo wszystko warto jednak posłuchać, jak inwestować, które sektory gospodarki są najbardziej innowacyjne i perspektywiczne, czy wreszcie na co spożytkować olbrzymie środki, by wydały owoce. Małopolska może stać się hubem innowacji, a nasze miasta i wioski supernowoczesnymi miejscami do życia. Możemy również zanurzyć się w wysublimowanym świecie Smart. Kto jednak zajmie nasze miejsce na rynku pracy - ludzie czy raczej algorytmy, automaty, roboty, sztuczna inteligencja? A może doczekamy się czasów, gdy inspiracje i innowacje „sfruną” nam z nieba? 13 czerwca, goszcząc wybitne grono ekspertów, zajmiemy się także tematami nieco bardziej przyziemnymi, choć niezwykle istotnymi z punktu widzenia Małopolski i Małopolan - zieloną transformacją (konieczność, moda, a może tylko przereklamowane i kosztowne idee i inwestycje), opłacalnością inwestowania w odnawialne źródła energii, społeczną odpowiedzialnością biznesu, ładem korporacyjnym, a także gospodarką obiegu zamkniętego. Być może spojrzymy również w niedaleką przyszłość małopolskiej przedsiębiorczości.
Regionalne firmy kontra globalny świat.
Forum Przedsiębiorców Małopolski to również świetne miejsce, by zastanowić się nad kondycją gospodarczą Małopolski i małopolskich przedsiębiorstw, tych małych, średnich ale też wielkich korporacji, bo i takie mają przecież swoje siedziby w naszym regionie. Zajmiemy się rolą klastrów biznesowych oraz promocją marki. Czy rodzime firmy mają szanse na wywalczenie godnego miejsca w europejskiej, by nie rzec, światowej Lidze Mistrzów. Które przedsiębiorstwa mogą rozwinąć skrzydła na globalnej scenie gospodarczej, a które celują w lokalne rynki? Czy można przewidzieć finał starcia z rekinami światowego biznesu? I na te tematy nasi eksperci postarają się rzucić nieco światła. Tematem arcyciekawym, choć często spychanym na dalszy plan, są prawne aspekty wyzwań, które niesie rozpędzona globalna gospodarka. Fachowcy ze świata biznesu podpowiedzą, także w kuluarowych rozmowach, jakich błędów unikać by startupy, małe, średnie a nawet duże przedsiębiorstwa, nie zaprzepaściły swoich szans już na starcie boju o globalne rynki. To także idealne miejsce aby dowiedzieć się w jaki sposób zabezpieczyć swoje innowacje przed niechcianą zmianą właściciela, bowiem mówić będziemy o nowelizacji prawa gospodarczego i ochronie własności intelektualnej. Eksperci podpowiedzą również w jaki sposób najszybciej, najpewniej i najbezpieczniej skomercjalizować wyniki swoich badań.
Kraków - mekka nauki, inspiracji i przedsiębiorczości.
Kraków wyższymi uczelniami stoi. Co roku ich mury opuszczają dziesiątki tysięcy świetnie wykształconych absolwentów, stanowiąc doskonałe zaplecze do rozwoju wszelkiej maści firm technologicznych. I Kraków świetnie tę szanse wykorzystuje, stając się niekwestionowaną stolicą start-upów, centrów badawczych i ultranowoczesnych firm. Które kierunki kształcenia najlepiej odpowiadają na potrzeby współczesnego rynku pracy? Co wybrać aby nie stracić swojej szansy w niedalekiej przyszłości? Czy krakowskie uczelnie powinny mocniej angażować się w rozwój lokalnych firm? Jak skutecznie zatrzymać talenty w Małopolsce i zapobiegać „drenażowi mózgów”? które modele prawne są najlepsze dla spin-offów akademickich? Czy polskie uczelnie efektywnie wspierają studentów i naukowców w zakładaniu firm? I na te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas już 23. Forum Przedsiębiorców Małopolski „Dziennika Polskiego’ i „Gazety Krakowskiej”. Naszymi gośćmi będą kreatorzy małych małopolskich biznesów oraz wizjonerzy, aktywnie grający na globalnej scenie. Doświadczeniami ze współczesnej sceny podzielą się również samorządowcy, eksperci zajmujący się problematyką Przemysłu 4.0, właściciele przedsiębiorstw oraz szefowie firm wytyczających nowe kierunki rozwoju Krakowa i Małopolski.
Technologia jest ważna ale ważniejsza jest myśl ludzka.
Czy małopolskie firmy mogą więc ze pokojem myśleć o przyszłości? Wydaje się, że tak, bo najnowocześniejsze technologie, niesłychanie skomplikowane algorytmy oraz sztuczna inteligencja, nawet ta silna, są ważne ale nie najważniejsza jest myśl, kreatywność, pomysłowość, odwaga, a także to coś, czego gołym okiem nie ujrzymy, a co głęboko w nas tkwi - gen przedsiębiorczości. W Małopolsce na szczęście go nie brakuje! Zatem rodzimi przedsiębiorcy, bez nadmiernej skromności, na swoich tarczach herbowych mogą spokojnie umieścić te trzy słowa: Inspiracja. Innowacja. Inwestycja. Do odważnych świat - na pewno ten gospodarczy należy. Trzeba tylko chcieć go podbić. Wybrać ścieżkę InPostu, a może technologicznego giganta Synerise. Droga do świata ultranowoczesnych technologii została już przetarta. Kto więc się odważy się pójść ich śladem? Może inspiracja i siła odnajdzie się podczas 23. Forum Przedsiębiorców Małopolski. Zapraszamy!
Tematy przewodne:
- Inwestycje w Małopolsce - szanse i wyzwania,
- Nowoczesne technologie i przemysł 4.0,
- Małopolska parzy w kosmos,
- Zielona transformacja – zrównoważony rozwój w biznesie,
- Globalizacja vs. lokalność,
- Prawo w biznesie,
- Kraków jako hub edukacyjny i biznesowy,
- Start-upy i spin-offy akademickie.
Źródło: Gazeta Dziennik Polski, 4 czerwca 2025.