Biogazownie i biometanownie to instalacje skojarzone surowcowo i energetycznie z lokalnym ekosystemem, doskonale wpisujące się w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ).
Produkowany w nich zielony gaz sprzyja zrównoważonemu rozwojowi firm.
Nie można mówić o zrównoważonej i bezpiecznej Europie w przyszłości bez poprawy konkurencyjności rolnictwa i zwiększenia jego odporności na kryzysy.
Potrzebujemy zdrowych, stabilnych i lokalnych ekosystemów, a to z kolei wymaga sprawnego działania i realizacji inwestycji wpisujących się w określone obszary.
Jeden z nich to produkcja biometanu, a więc sektor, który doskonale rozwija się w Europie Zachodniej.
Dlaczego potrzebujemy biometanu.
Biogazownie i biometanownie to instalacje skojarzone surowcowo i energetycznie z lokalnym ekosystemem, świetnie wpisujące się w założenia GOZ.
Wszelkie odpady organiczne powstające lokalnie w naturalnym procesie fermentacji metanowej ulegają konwersji do biogazu, z którego następnie można otrzymać biometan.
Z kolei masa pofermentacyjna wykorzystywana jest do nawożenia pól.
Rosnąca liczba instalacji biometanowych w Europie zagospodarowujących odpady z rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego sprzyja rozwojowi obszarów wiejskich, tworzy krajowe systemy energetyki rozproszonej i zapewnia niezależność energetyczną.
Tego typu inwestycje oznaczają synergie pomiędzy lokalną społecznością, przemysłem, rolnictwem i środowiskiem naturalnym.
Niestety nie w Polsce - my nadal nie mamy komercyjnych instalacji biometanowych.
Sektor biogazu i biometanu dziś jest w Polsce skandalicznie mały.
Polska również posiada niezwykle dobre i korzystne warunki, które sprzyjają rozwojowi biogazowni.
Możemy wyróżnić głównie wysoki udział użytków rolnych i lasów, który przekłada się na potencjał pozyskiwania biomasy.
Rozwój takich instalacji przez wiele lat ograniczały jednak niedoskonałe przepisy i skąpy system wsparcia.
Sektor biogazu i biometanu jest ważny dla naszej energetyki, co wynika głównie z faktu, że instalacje biogazowe są bardzo stabilne i - w odróżnieniu od fotowoltaiki czy wiatru na lądzie - niezależne od warunków pogodowych.
Dodatkowo na biogazownie trzeba patrzeć nie tylko z punktu widzenia źródeł energii, ale przede wszystkim jako instalacje, które zagospodarowują odpady.
To jest racjonalna gospodarka energią, gospodarka obiegu zamkniętego, zrównoważony rozwój.
W rejestrze prowadzonym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa figuruje w tej chwili 130 wytwórców biogazu rolniczego, a łączna moc zainstalowana takich instalacji nie przekracza 150 MW.
Przy uwzględnieniu surowców pochodzących również z przetwórstwa rolno-spożywczego ten potencjał może być nawet dwukrotnie wyższy.
To zaś oznacza, że Polska ma szansę wygenerowania w przyszłości takiej ilości zielonego gazu, która zabezpieczyłaby dużą część krajowego popytu na paliwa gazowe.
Potencjał biogazu wciąż pozostaje w Polsce niewykorzystany, tymczasem to źródło OZE jest niezależne pogodowo, a przy tym stwarza możliwość zagospodarowania strumienia odpadów z rolnictwa i przetwórstwa przemysłowego, wpisując się w założenia gospodarki obiegu zamkniętego.
Bariery prawne, techniczne i ekonomiczne stanowią główną przyczynę trudności w rozwoju produkcji biogazu oraz poprawy gospodarki bioodpadami w Polsce, do czego dochodzi jeszcze podnoszący koszt inwestycji brak krajowych technologii oraz protesty opinii publicznej.
Na tle wspomnianych już bolączek prawnych, technicznych, ekonomicznych i społecznych na które cierpi polski sektor biogazu, najbardziej dotyczą kwestie ekonomiczne.
Wytwarzane przez biogazownie paliwo można wykorzystać na kilka sposobów, jednak są one zależne od ilości wytworzonego biogazu.
Sposób wykorzystania zależny jest też od jego składu czy możliwości finansowych inwestora.
W wielu krajach, jak i również w Polsce, głównym sposobem wykorzystania biogazu jest jego spalanie w silniku kogeneracyjnym.
Spalanie biogazu pozwala na wyprodukowanie energii elektrycznej i energii cieplnej.
Ilośc wytworzonej energii i ciepła będzie znajdywać się na podobnym poziomie.
Dodatkowym sposobem wykorzystania biogazu będzie też wykorzystanie go jako źródła ciepła w domu.
Oczyszczony biometan, może być wprowadzany do sieci gazowej.
Produkcja i wykorzystywanie biogazu ma wiele korzyści.
Możemy rozdzielić je na społeczne, środowiskowe i ekonomiczne.
Jedną z największych zalet dla środowiska jest ograniczenie wydobycia i wykorzystania paliw kopalnych.
Biogazownie więc zmniejszają emisję dwutlenku węgla i innych szkodliwych gazów, ograniczając niszczenie środowiska i atmosfery.
Biogazownie wykorzystają odpady, więc możemy przypisać im status gospodarki obiegu zamkniętego.
Wytwarzana przez biogazownie energia elektryczna i energia cieplna może być zarówno wykorzystywana w gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach.
Eksperci wskazują na obniżenie kosztów i zwiększenie efektywności może mieć duży wpływ tzw. „potencjał porozumień międzygminnych”, które są stosunkowo popularne np. w Norwegii, ale w Polsce zdarzają się rzadziej i z reguły w mniejszych gminach.
W związku z nowymi celami stojącymi przed gospodarką odpadami potrzebne jest wsparcie dla samorządów w realizacji działań związanych z zieloną transformacją i gospodarką o obiegu zamkniętym.
W ramach tego wsparcia potrzebne jest zwiększenie komunikacji, edukacji i świadomości społecznej oraz budowa i rozszerzenie sieci interesariuszy-ekspertów na wszystkich poziomach zarządzania.
Idealne źródło energii dla firm.
Biometan to szansa bardziej zrównoważony rozwój firm.
To neutralne źródło energii pod względem emisji CO2 - jego spalanie nie zwiększa ilości dwutlenku węgla w atmosferze, ponieważ pochodzi z surowców organicznych, które wcześniej zaabsorbowały CO2.
Dla firm oznacza to realną możliwość ograniczenia śladu węglowego, bez konieczności rezygnowania z gazu jako nośnika energii - szczególnie w sektorach, które trudno zdekarbonizować.
Oferowane przez nas nowoczesne technologie uszlachetniania biogazu do biometanu instalujemy również w Polsce, m.in. w zakładach przetwórstwa rolno-spożywczego.
Wdrażając rozwiązania biometanowe, bioLNG czy bioCO2 pomagamy firmom osiągać ambitne cele klimatyczne.
Niestety, ogromną większość energii pozyskujemy z paliw kopalnych - w 2023 roku 45,1% energii pierwotnej dostarczył węgiel, 26,2% ropa naftowa, gaz ziemny 14,6%, a inne paliwa kopalne 1%.
Łącznie daje to wynik 86,8% energii pierwotnej z paliw kopalnych.
Jeśli dodamy do tego biomasę pierwotną, czyli drewno (8,5%) to na odnawialne źródła energii, takie jak słońce czy wiatr zostanie już tylko 4,7%.
Jest to jednak i tak postęp, gdyż rok wcześniej energia wiatru, słońca, otoczenia i ciepło ziemi dostarczało tylko 2% energii pierwotnej.
Choć wprowadzenie na szeroką skalę produkcji biogazu mogłoby wywołać chaos na rynku energetycznym, ponieważ ceny surowców i innych produktów energetycznych gwałtownie uległby zmianie.
Wzrost gospodarczy nie musi odbywać się kosztem środowiska - przeciwnie, zrównoważony rozwój może być siłą napędową innowacji i rentowności.
Jednym z najważniejszych ogniw w sprawiedliwej transformacji energetycznej jest świadome społeczeństwo obywatelskie, które musi być otwarte na nowe rozwiązania i technologie, tak by możliwe było powszechne korzystanie z odnawialnej energii jaką jest biometan w ramach GOZ.
Źródła: Gazeta Wyborcza, https://www.bosbank.pl/EKO/tresci-ekologiczne/modele-biznesowe-dla-biogazowni-i-biometanowni